YAYLA ŞENLİKLERİ

KARADENİZ
Şenlik Adı Yer Şenlikler TARİH Detay
Hıdırellez Bahar Bayramı Acısu/Şalpazarı-Trabzon Mayıs ayının ilk Pazar Günü  Detay
Beşikdüzü mayıs yedisi şenlikleri Beşikdüzü-Trabzon 18-19-20 Mayıs  
Şalpazarı Ağasar Kültür Şenliği Şalpazarı-Trabzon Haziran'ın İlk Pazar Günü  
Mesebet Şenliği Mersin Beldesi Mesebet Tepesi / Trabzon  21 Haziran   
Sultanmurat Şehitleri Anma Günü Sultanmurat Yaylası/Çaykara-Trabzon  23 Haziran  
Harmantepe Şehitleri Anma Günü Harmantepe/ Köprübaşı-Trabzon 29 Haziran  
Deniz Eğlenceleri Akçaabat-Trabzon 06 Temmuz  
Soğuksu Şenlikleri Ocaklı K.Lişer Yaylası/ Maçka-Trabzon 07 Temmuz  
Akçaabat Uluslararası Müzik ve Halkoyunları Festivali Hıdırnebi Yaylası/Akçaabat-Trabzon 13-20 Temmuz  
Düzköy Kültür ve Sanat Festivali Düzköy İlçe Merkezi/Trabzon 13 Temmuz  
Düzköy YAYLA Şenliği Düzköy(Haçka) Yaylası/Trabzon 14 Temmuz  
Haçkalı Hocayı Anma Merasimi Düzköy(Haçka) /Trabzon 15 Temmuz  
Ulaslararası Maçka-Sümela Kültür Ve Sanat Festivali Maçka-Trabzon 21-22 Temmuz  
Kadırga Yaylası Şenlikleri Tonya-Şalpazarı-Gümüşhane-Giresun Sınırında Kadırga Yaylası Temmuz'un 3. Cuma Günü  
Taşköprü Kültür ve Yayla Şenliği Arsin-Yomra Taşköprü Yaylası/ Trabzon Temmuz Ayının 3. Pazar Günü  
Sisdağı Şenlikleri Sis Dağı/Şalpazarı-Trabzon Temmuz'un 4. Cumartesi Günü  
Kaldırım Yaylası Şenliği Kaldırım Yaylası/Çarşıbaşı-Trabzon Temmuz'un 4. Cumartesi Günü  
Alaca Yaylası Şenliği Alaca Yaylası/Şalpazarı-Trabzon  Temmuz'un 4. Pazar  Günü  
Keşan Kültür ve Balıkçılık Festivali Çarşıbaşı-Trabzon 27-28 Temmuz  
Fındık ve Karayemiş Festivali Arsin-Trabzon 29-30 Temmuz  
Sürmene Kültür ve Turizm Şenliği Sürmene-Trabzon 31 Temmuz  
Geleneksel Uğurlu Yayla Şenliği Uğurlu/Akçaabat-Trabzon Temmuz'un son Pazar  Günü  
       
Uzungöl  Kültür ve Turizm Şenliği Uzungöl/Çaykara-Trabzon 1-2-3 Ağustos  
Ekmek ve Kültür Festivali Vakfıkebir-Trabzon 4-5-6 Ağustos  
Kurtdağı Yayla Şenlikleri Çaykara-Trabzon Ağustos’un ilk hafta sonu  
Yeşiltepe Yayla Şenliği Maçka-Trabzon Ağustos’un ilk hafta sonu  
Ağa Konağı Şenliği Üzümözü Köyü/Şalpazarı-Trabzon Ağustos’un ilk hafta sonu  
Kamena Şenliği Düzköy Yaylası -Trabzon 8 Ağustos  
Dağönü Köyü Kuymak Şenliği Hayrat /Of/Trabzon Ağustosun 1.haftası  
Durnalu(Turnalı) Yayla Şenlikleri Turnalı Yaylası/Karaçam beldesi/Çaykara/ Trabzon Ağustosun 2.haftası  
Kuşmer Yaylası Şenliği Kuşmer Yaylası/Çaykara-Trabzon Ağustos 2. C.tesi ve Pazar  
Cumapazarı Belediye Dağ Şenlikleri Cumapazarı/Of-Trabzon Ağustos 2. C.tesi ve Pazar  
Akçaabat Kayabaşı Karaabdal  Yayla Şenlikleri Kayabaşı Yaylası/Akçaabat-Trabzon Ağustos 2. C.tesi ve Pazar  
Zarha Dağı Şenlikleri Sürmene-Trabzon Ağustos’un 2. Haftası  
Ilaksa Yayla Şenliği Mataracı Köyü/Maçka-Trabzon Ağustos’un 2. Haftası  
Akçaköy Harmancık Şenlikleri Akçaköy/Akçaabat-Trabzon Ağustos'un Ayının 3. Pazar  
Sultanmurat Şenlikleri Çaykara-Trabzon 20 Ağustos  
Honefter Şenliği Honofter Yaylası/Düzköy-Trabzon 20 Ağustos  
Maçka Kültür Ve Sanat Fest. Maçka-Trabzon 22-23-24 Ağustos  
Esiroğlu Yaz Şenlikleri Kenan oltan lisesi önü/ Esiroğlu/Trabzon 25 Ağustos  
Çoban Derneği Şenliği Alazlı Yaylası/Düzköy-Trabzon 27 Ağustos  
Tonya Tereyağ Festivali Tonya-Trabzon Ağustos  Son C.tesi ve Pazar  
İzmiş Şenliği  Gölkiriş Köyü İzmiş  Tepesi Mevkii /Trabzon Ağustos  Son Pazar  
Yomra Demirciler Köyü Kültür Sanat ve Ligarba Fest Yomra Demirciler Köyü /TRABZON 03-04 Eylül  
Sivri Şenliği Vakfıkebir-Tonya Sınırı Sivri Tepesi-Trabzon 04 Eylül  
Kadıralak Yayla Şenliği Tonya-Trabzon Eylülün 1. Haftası  
Karadağ Serda Şenliği Karadağ Yaylası Serda Mevkii Düzköy-Trabzon  Eylülün 1. Haftası  
       
       
Ayder Kar Festivali Ayder Yaylası /Çamlıhemşin  /RİZE Şubat İlk Hafası (Cuma,Cmts, Pz)   
 Ayder Yayla Şenlikleri Ayder Yaylası /Çamlıhemşin  /RİZE Haziran 2.haftası   
Çay ve Turizm Festivali Merkez / RİZE Haziran  3.haftası   
İkizdere Dağ Horozu Şenliği İkizdere/RİZE 02-03 Temmuz  
Fırtına Rafting Şenlikleri Ardeşen/RİZE 6-7-8 Temmuz  
Uluslararası Dağcılık Şenliği RİZE 9-14 Temmuz  
Ardeşen OFFRAOD Yarışları Ardeşen/RİZE 14-15 Temmuz  
Anzer Balı Ve Yayla Şenlikleri İkizdere /RİZE 30-31 Temmuz  
Yeniyol Öce Kültür  Şenlikleri Ardeşen/RİZE Ağustos 1. Haftası  
Ovit Yayla Festivali Ovit Yaylası /İkizdere /RİZE 6-7-8 Ağustos  
Varda Yayla Şenlikleri İkizdere/RİZE 13-14 Ağustos  
Demirkapı Yayla Şenlikleri İkizdere/RİZE 20 Ağustos  
Tozköy Likapa Şenliği İkizdere/RİZE 20 Ağustos  
Çağrankaya Yayla Şenlikleri İkizdere/RİZE 20-21 Ağustos  
Ardeşen Kaçkar Altıparmak Yayla Şenlikleri Ardeşen/RİZE 20-21 Ağustos  
Yeşil Altın Gümüş Deniz Festivali Fındıklı/RİZE Ağustos 3.Haftası  
Han Düzü Yayla Şenlikleri Güneysu/RİZE 27 Ağustos  
Küçük Yayla Şenliği Ardeşen/RİZE Ağustos 4.Haftası  
Çayeli Festivali Çayeli/RİZE Ağustos 4.Haftası  
       
       
K.Çimen Yayla Şenliği Kelkit / Gümüşhane  Haziran 2.Haftası   
Köse Dağı Yayla Şenliği Köse / Gümüşhane  Haziran 4.Haftası   
Zigana Doğa Okulu Etkinlikleri ve Lames Şenliği Zigana Köyü/ Torul /Gümüşhane 26 Ağustos  
       
Geleneksel Kafkasör Festivali ve Boğa Güreşleri Merkez / Artvin Haziran ayı son haftası (4 gün)  
Uluslararası Tulum ve Müzik Festivali Borçka/Artvin 5-11 Temmuz  
Yeşil Yayla Kültür, sanat ve çevre Festivali  Arhavi / Artvin 28-31 Temmuz  
       
Erecek Yaban Çileği Şenliği Kumru / Ordu  26 Haziran   
Ordu vosvos şenliği Ordu 1-7 Temmuz  
       
Kuşköy Kuşdili Şenliği Çanakçı / Giresun  27 Haziran   
GİRESUN ŞENLİKLERİ      
Çorum Kargı vosvos şenliği Çorum 15-16-17 Haziran  
Akdağ Yayla Şenlikleri Ladik / Samsun  26-28 Haziran   
Zümrüt Yenice Göktepe Şenlikleri Yenice / Karabük  Haziran ayının ikinci haftası   
Karaelmas Karadeniz Uluslararası Kültür ve Sanat Festivali Zonguldak  21-26 Haziran   
Ayancık Kültür ve Keten Festivali Ayancık/ Sinop Temmuz ayının son haftası  
AKDENİZ Bölgesi 
Şenlik Adı Yer Şenlikler TARİH Detay
Uluslararası Dağ Bisikleti Maratonu Manavgat / Antalya 15-16 Mart  
Kardelen Festivali Sülek Yaylası / İbradı / Antalya Nisan ilk Haftası  
Tarım ve Seracılık Şenlikleri Kumluca / Antalya 23- 29 Nisan  
Tarım Fuarı Gazipaşa / Antalya  Nisanın Son Haftası İle
Mayısın İlk Haftası
 
Hıdrellez Şenlikleri Demre- Antalya 05-06 Mayıs  
Uluslararası Hasyurt Tarım Fuarı Hasyurt/Finike /Antalya  11–14 Mayıs  
Alanya Turizm ve Sanat Şenliği Alanya - Antalya   26–29 Mayıs  
Kemer Karnavalı Kemer- Antalya  Haziran   
Bozova Keşkek Şöleni Bozova Belde /Korkuteli / Antalya Haziran  
Side Uluslararası Çocuk Şenliği Side Limanı / Antalya   1-5 Haziran  
Kafi Baba Anma Törenleri Yuvalı köyü/Finike /Antalya 5 Haziran  
Belenobası Karpuz Festivali Belenobası Köyü/ Manavgat / Antalya  Haziran 2.haftası  
Aspendos Uluslararası Opera ve Bale Festivali Antalya  14 Haziran-16 Ağustos   
Geleneksel Abdal Musa Sultan’ı Anma Törenleri Tekke köyü/Elmalı/Antalya 24–26 Haziran  
Finike Festivali Finike / Antalya 26 Haziran -1 Temmuz  
Offshore Tekne Yarışları Kemer- Antalya Temmuz  
Kabotaj Bayramı Side Limanı / Manavgat / Antalya   1 Temmuz  
Alanya Plaj Hentbolu Şampiyonası Alanya - Antalya 2-5 Temmuz  
Dayanışma Şenliği Akseki /Emiraşıklar Köyü-Antalya Temmuz- 4. haftası  
Konyaaltı Karnavalı ve Yaz Şenlikleri Konyaaltı - Antalya Ağustos- İlk Haftası  
Resim Sempozyumu Kemer- Antalya Ağustos  
Kervan Festivali Akseki / Ceceler Köyü- Antalya Ağustos  
Kardelen Festivali Akseki / Çimi Köyü - Antalya Ağustos- 1.haftası  
Ayran Festivali Akseki / Cevizli Beldesi- Antalya Ağustos- 1.haftası  
Yaz Festivali Akseki -Antalya Ağustos- 2. haftası  
Başak Festivali Akseki / Salihler Köyü-Antalya Ağustos- 2.haftası  
Kutlama (Pilav) Günü Akseki / Yarpuz Beldesi
(Çambeleni Piknik Alanı)- Antalya
Ağustos- 2.haftası  
Üzümdere Köyü Üzüm Ve Balık Festivali Üzümdere Köyü / İbradı / Antalya Ağustos 2. haftası  
Dağbeli Festivali Dağbeli Beldesi - Antalya Ağustos-Son Haftası  
Akçay Geleneksel Elma ve Sünnet Şöleni Akçay/Elmalı /Antalya Ağustos son Haftası  
Geleneksel Sünnet Şöleni Sarılar Belde/Manavgat / Antalya   Ağustos Son Haftası  
Manavgat Uluslararası Barış Suyu Kültür ve Turizm Festivali Manavgat / Antalya   Ağustos Son Haftası  
Altınbeşik Mağarası Kültür ve Turizm Festivali Ürünlü Köyü / İbradı / Antalya Ağustos 4 ncü Haftası  
Şehzade Korkut Şenlikleri ve Mantar Festivali Korkuteli / Antalya Ağustos 4.haftası  
Deniz Kızı Halk Konseri-Sünnet Şöleni Göynük - Antalya Ağustos Son Haftası
Eylül İlk Haftası
 
Tarihi Yeşilyayla Güreşleri Elmalı- Antalya  Eylül İlk Haftası  
İbradı Üzüm Festivali İbradı  / Antalya Eylül ilk haftası  
Ormana Üzüm Festivali Ormana Beldesi / İbradı / Antalya 1-2-3- Eylül  
Side Uluslar arası Kültür ve Sanat Festivali Side Beldesi/ Manavgat / Antalya 1-5 Eylül  
Kaş Likya Kültür ve Sanat Festivali Kaş /Antalya 1-4 Eylül  
Çığlık Nar Festivali Çığlık Beldesi- Antalya 20 Eylül  
Antalya Altın Portakal Film Festivali Merkez - Antalya Ekim  
Gazipaşa Atatürk’ü Anma ve Çekirdeksiz Nar Festivali Gazipaşa / Antalya  21 Ekim  
Antalya Dragon Festivali Antalya 5-6 Kasım  
Sokak Hentbolu Turnuvası Alanya - Antalya 07 Kasım  
Kaş İrlanda Film Festivali Kaş /Antalya 11-13 Kasım  
Antalya Piyano Festivali Merkez - Antalya 25 Kasım - 17 Aralık  
Uluslararası Antalya Kum Heykel Festivali Antalya    
       

DİĞER
Şenlik Adı Yer Şenlikler TARİH Detay
Şile Bahar Şenliği Şile / İstanbul  Haziran ayının ilk haftası   
Galata Şenlikleri Kuledibi (Galata Kulesi) / İstanbul  26-29 Haziran   
İstanbul Caz Festivali İstanbul 3-19 Temmuz  
Bab-ı Ali Şenlikleri Sultan Ahmet Parkı /İstanbul 14-18 Eylül  
       
Ezine İlkbahar Panayırı Ezine / Çanakkale  30 Mayıs-02 Haziran   
Çan İlkbahar Hayvan ve Eşya Panayırı Çan / Çanakkale  03-05 Haziran   
Biga İlçe Panayırı Biga / Çanakkale  08 Haziran   
Yenice Panayırı Yenice / Çanakkale  17-20 Haziran   
Lapseki Kiraz Şenliği Lapseki / Çanakkale  Haziran ortalarında  
Yenice Akçakoyun Panayırı Yenice / Çanakkale  22-25 Haziran   
       
Kardelen Çiçek Soğanı ve Festivali Sarıveliler İlçesi Dumlugöze Köyü / Karaman  19 Haziran   
Beypazarı Festivali Beypazarı/Ankara 8-9-10 Haziran  
Beyaz altın festivali Eskişehir 21-23 Eylül  
Şeb-i Arus Törenleri (MEVLANA) Konya 7-17 Haziran