Türkiye Gezi

Türkiye  gezilecek ilk 15 yer

Trabzonda yer alan Uzungöl

Uzungöl /TRABZON

Ülke turizmine ve bölgenin tanınmasına önemli katkı sağlayan yaz kış ulaşımının sağlandığı, stres , şehir gürültüsü ve hava kirliliğinden uzak, gönlünüzce eğlenip doğanın tadına varabileceğiniz ender güzelliklerden olan Uzungölü görmelisiniz. 4 mevsim konaklama imkanı mevcut.

  Yedigöller/BOLU


Milli parkı oluşturan göller şunlardır; sazligöl,incegöl, küçükgöl,deringöl,büyükgöl, kurugöl ve seringöl. farklı arazi şekilleri, şelaleler, yürüyüş yoları, çeşitli cins ve türde bitki ve ağaçlar var. Yedigöller Milli Parkı; kampçılık, günübirlik piknik, traking yapma imkanları mevcuttur. Fotoğraf ve resim hobisi için, Yaban hayatını yakından izlemek için de ziyaretçilere zengin peyzaj güzellikleri sunar. Bungalow, kır gazinosu ve büfe gibi tesisler mevcuttur.

 Polonezköy/İSTANBUL


İstanbulun hemen yanında Beykoz a bağlı. Tertemiz havada kuş sesleri ve yemyeşil tabiat eşliğinde yaşayabileceğiniz eşsiz bir yer. Doğanın ortasında yemek yemek, trafik kargaşasından uzak bir yürüyüş yapmak isteyenler için ideal bir mekan. Konaklama mevcut.

kapadokya   -Kapadokya/NEVŞEHİR


Kapadokya bölgesi Uçhisar; Ürgüp; Avanos, Göreme, Derinkuyu, Kaymaklı, Ihlara ve çevresinden ibaret. Bölgedeki peri bacaları dünyaca ünlü Yanardağlardan püsküren lavların milyonlarca yıl boyunca akarsular ve rüzgar tarafından aşındırılmasıyla oluşmuş. Binlerce yıllık medeniyetlerin izlerini günümüze taşıyan bölge her mevsimde bir başka güzel.

kaz dağları -Kazdağları Milli Parkı/ BALIKESİR

Balıkesir ili edremit ilçesi sınırları içerisindedir.Çanakkale'ye 123 km.,Balıkesir'e 92 km. mesafededir. Antik çağlarda İda dağı olarak anılan Kazdağı, Biga yarım adasının en yüksek kütlesinde. Derin vadi ve kanyonların yanı sıra flora ve fauna bitki örtüsünün taşıdığı biyolojik çeşitlilik çok zengindir.
Mevcut Hizmetler ve Konaklama: Milli Parkın bitki zenginliği ve doğal peyzaj değerlerini sunduğu vadilerde düzenlenen günübirlik kullanım alanlarında, günübirlik rekreasyonel hizmetler sunmaktadır. Milli Park mahalli yetkilerinin göstereceği kontrollü noktalarda çadırla ve karavanla konaklama yapılabilir.


  Yenice ormanları / ZONGULDAK


Karabük, Zonguldak il sınırı yakınında. Yürüyüş ve bisiklet parkurları uluslararası standartlarda. 21 yürüyüş rotası var. Uluslararası Doğal Hayatı koruma Vakfının biyolojik çeşitlilik arasından en değerli, acilen korunması gereken 100 Avrupa ormanı listesinde. Geyik ve Karacalarla karşılaşma olasılığınız yüksek. Karavan ve Kampa uygun.
Sürpriz şelaleri, temiz su kaynakları, mor-sarı orman gülleri,  derelerde yaşayan kırmızı benekli alabalığı, ağaç kokulu evleri ile mutlaka görülmesi gereken bir yer Yenice. El değmemiş bakir yapısını koruyan doğa, ziyaretçilerine çok sayıda alternatif sunuyor. İşaretlenmiş patikalarda, su ve kuş sesleri arasında, sonbahar renklerinde yürümek, Kızılkaya Vadisi’nin şelale ve göletlerinde yüzmek, Şeker Kanyonu’nda adrenalini artırmak, yeşil sessizlik içinde bisiklet rotalarında pedal basmak, Keltepe zirvesinde özgürlüğü yaşamak, mavi-yeşil göletlerde ıssızlığın keyfini çıkarmak. Kent Ormanı, Fındıkaltı, Büyükdüz, Küre Havuzu, Sorgun Yayla ve Göktepe Yaylası kamping ve karavan etkinlikleri açısından en uygun alanlar.Yenice’de Otel 78 (Tel: 0370 712 70 60) ya da Akay Konağı’nda (Tel: 0370 766 44 99) konaklayabilirsiniz.

küre dağları  - Küre Dağları Milli Parkı/KASTAMONU


Geyik, karaca, kurt, tilki, çakal, tavşan, yabandomuzu, ötücü ve yırtıcı kuşlarla sürüngenleri barındırıyor.
Konaklama: Küre Dağ Evi

 - Bafa Gölü/MUĞLA


Söke ye 25 Km mesafede ve en derin yeri 25 metre. 60 kilometrekareye yayılıyor. Çevresinde doğa yürüyüşleri yapabilir, kuşları izleyebilir, kamp kurabilirsiniz. Gölde tekne turu mümkün. Göldeki adalarda manastır kalıntıları var.

 Ayvalık Adaları Tabiat Parkı/BALIKESİR


Ayvalık Adalarına denizden ve karayolundan ulaşım mümkündür. Karayolu ile Balıkesir ili Ayvalık ilçesine gelindikten sonra bu ilçe ile Ayvalık Adalarının en büyüğü Alibey Adası arasında karayolonu mümkün kılan bağlantı mevcuttur. İçinde günübirlik tesisler ve kamp alanları var. Trekking aktiviteleri için ideal. Sahili dalışa elverişli. Park sınırları içerisinde 86 kuş türü yaşamakta.

 - Kaçkar Turizm Merkezi


Yusufeli ilçesine 60 km. uzaklıktadır. Kaçkar Dağı’nın güney yamaçlarında yer alan yayla, çok geniş orman ve çayır alanlarıyla kaplı olup; yayla ve dağ turizmi için ideal bir konuma sahiptir. Yaylalar köyü, Kaçkar Dağı’na tırmanmak isteyenlerin ara konaklama merkezi konumundadır. Kaçkar Dağları zirvesine en yakın kamp yeri, 3328 m. yükseklikteki Dilberdüzü’dür. Bol soğuk suyu bulunan Dilberdüzü’nde altyapı bulunmamaktadır. Dilberdüzü’nden itibaren 3932 m. rakımlı Kaçkar Dağları’na rehbersiz çıkmak tehlikelidir. Bölgede vaşak, ayı, yaban keçisi, kurt, çakal, tilki gibi yaban hayvanları izlenip görüntülenebilir. Yaylalar köyü yolu üzerinde Altıparmak köyünde, Altıparmak (Barhal) Kilisesi ziyaret edilebilir. Köyde dokunan ipek halılardan satın alınabilir. Konaklama için pek çok pansiyonun bulunduğu Sarıgöl Beldesi’nde kalınabilir.

- Kafkasör Turizm Merkezi

Artvin’in güneybatısındaki yaylaya 10 km. asfalt yolla ulaşılmaktadır. Yayla 1250 m. yükseklikte olup görülmeye değer güzelliktedir. Altyapı hizmeti götürülmüş olan yaylada Belediye tarafından yaptırılan 10 adet 80 yatak kapasiteli bungalovlar bulunmaktadır. Her yıl Haziran ayının son haftasında düzenlenen ve üç gün süren boğa güreşleri, yöre halkı tarafından yoğun ilgi görmekte ve festival havasında geçmektedir. Yaylada; Cıskaro, Yalnızhasan ve Acısu diye adlandırılan şifalı sular bulunmaktadır

- Hatila Vadisi Milli Parkı

Artvin il merkezinden 10 km’lik stabilize bir yol ile ulaşım sağlanmaktadır. Gerek ilginç jeolojik ve jeomorfolojik yapısı, gerekse özgün bitki topluluğu, Hatila Vadisi’ne ülkemizde nadir rastlanan bir alan olma özelliğini vermektedir. Ayrıca bu doğal öğelerin bileşimi peyzaj güzellikleri ortaya çıkarmakta ve zengin rekreasyonel potansiyel arz etmektedir.

MAÇAHEL

Maçahel

Doğu Karadeniz'de Gürcistan-Türkiye sınırında yer alan, Artvin'in Borçka ilçesine bağlı bir vadidir. Bölgenin adı Gürcüce'den gelmektedir. "Maca" bilek, "Hel" de el demektir. Kelime anlamı olarak Avuçiçi anlamına gelir.

Artvin’in ilçesi Borçka’ya bağlı doğal güzelliklerini korumuş altı köyden ( Camili, Efeler, Düzenli, Kayalar, Maral, Uğur) oluşan yöreye Maçahel denmektedir.Macahel in merkez köyü Camili dir. Türkiyenin tek ılıman yağmur ormanı olarak geçen bu bölgede Yağmura karşı tedbirli olmakta fayda var.
Efeler Köyündeki pansiyonlarda konaklayabilir, Maral(Skvedili) ve Zamalev şelalesini ziyaret edebilir, vaktiniz var ise gorgit yaylasına tırmanışa geçebilirsiniz. Borçka Karagöl ü görmenizi şiddetle tavsiye ediyoruz.

Macahel  de  Her yıl ağustos ayının ortalarında düzenlenen ”Bal Festivali”  zamanı bölgenin en canlı ve kalabalık olduğu zaman oluyor.

Ancak Yıldız Gölü, Beyazsu Yaylası ve Atanoğlu Yaylası gibi Karçal Dağı’nın yükseklerinde bulunan yerleri de görmek isterseniz kamplı  bir Karçal Dağı gezisi organize etmelisiniz.

Başlıca Göller :

- Karagöl : Borçka-Macahel yolu üzeri 20. Km.

- İkiz Göl : Karçhal Dağı Ziyaret Tepesi 'nde iki göl.

- Cancği Gölü : Düzenli Yaylası üstünde.

- Naçadirev Gölü : Fındık Yaylası sonunda

- Kuyruklu Göl ( Kudyani Gölü ) : Maral Köyü -Mereta Yaylası' nda Lekoban Yaylası'na yakın kısımda.

- Sadaraco Gölü : Efeler Köyü Demirkapı üstünde.

Maçahel Ulaşım:
1-Artvin’in ilçesi Borçka’ya bağlı, Camili mevkiinde bulunan Macahel e ulaşmak için; Hava yolu  ile Trabzona gelmeniz gerekmekte. Daha sonra Karayolu ile Hopa sahilinde saparak Artvin iline gelmeden Borçka ilçesine varacaksınız. Camili Borçka’ya 45 km Artvin’e 75 km dir. Borçka Trabzon havaalanına 230 km mesafede bulunmaktadır.Türkiye Gürcistan sınırında bulunan Camiliye varmak için Borçka dan Camili tabelasını izleyip,  Muratlı Göleti boyunca devam edip Sağa doğru ayrımdan devam ederek varabilirsiniz.
2-Batum Havaalanı : Gürcü hükümeti ile yapılan anlaşma neticesinde THY ile Batum’a yapılan uçuşlarda pasaportunuz olmadan  Hopa’ya geçerek Macahel’e ulaşabilirsiniz.

hatila vadisi