ERZURUM Kaplıcaları


Pasinler Kaplıcaları (Pasinler-Hasankale)

Su sıcaklığı : 39-45


 Erzurum ili Pasinler(HASANKALE) ilçesindeki Pasinler Kaplıcası 205 metreden doğal olarak çıkmakta olup , 15 lt/Sn. akım değerine sahiptir.

Bu kaplıcanın suyu romatizma, sinir ve kas yorgunluğu, çeşitli sinirsel hastalıklar, eklem ve kireçlenme tedavisinde yararlı olmaktadır.

Kaplıca suyu 39-45 C. Arasında değişmekte olup, bikarbonatlı, klorürlü, sodyumlu, karbondioksitli ve kısmen de radyoaktif bileşimlidir.  Su sıcaklığı suya yapılan su ilavesi ile düşürülmektedir.

ERZURUM 5 Günlük Hava Tahmini 
  erzurum hava durumu

Pasinler'deki en modern kaplıca, Kale Turistik Oteli kaplıcasıdır.  Su sıcaklığı 46ºC dir. Aynı anda 250 kişinin yaralanabileceği kaplıcaya gelen  ziyaretcilerin yarıdan fazlası yaz sezonunda gelmektedir.

Konumu : Pasinler kaplıcası, ilçe merkezinde ve Erzurum - Tahran uluslar arası geçiş yolu üzerinde, Pasinler belediye sınırları içinde yeralmaktadır. Kaplıca alanı Pasinler Ovası’nın kuzeyinde yeralan Hasanbaba dağı eteklerinde kurulmuştur.asinler Kalesinin Hemen karşısında pasinler çayının kenarında yer almaktadır. Kaplıcaya girişte Pasinler kalesini tam karşıdan seyredebilirsiniz. Yaylalife olarak yorumumuz ; hamam içerisi  lüks olmamakla beraber güzel. Özel kabin kiralamanız mümkün. Küçük bir mescit mevcut. Havuz derinliği kademeli olarak 1.5 m ye kadar çıkmakta. orta büyüklükte bir havuz. Ancak özellikle yazın h.sonu çok kalabalık olması nedeni ile gitmenizi tavsiye etmiyoruz. Tercihinizin kış aylarında olması yerinde olacaktır. Kaplıcadan çıkarken kaplıca suyu ile duş almanız mümkün. Kaplıcadan çıktıktan sonra pasinler çayı kenarında yeni yapılan Çardaklarda dinlenebilirsiniz.

 Ulaşım Olanakları : Kaplıca tesisine Erzurum - Tahran uluslar arası transit karayolu ile ulaşım sağlanmaktadır. Ayrıca Erzurum Havaalanına 40 km mesafede olup il merkezinde yer alan tren garı ile de demiryolu ulaşım mümkündür.

 

Ilıca Kaplıcası (Ilıca)

Su sıcaklığı : 39-40

Erzurum Merkeze 18,5 km. uzaklıktaki Ilıca Kaplıcalarının suyu 39.4 C. toplam sertlik: 38 frans, Kalaviyet: 32.3, görünüş berrak, renk hafif sarı, koku yok, tortu az.


Ilıca Kaplıca Suyunu Tedavi Özellikleri:
Termal su içerisindeki mineraller bakımından  değerlendirmesinde sodyum bikarbonatlı sular kategorisindedir. Banyo yapılarak faydalanıldığında   kas iskelet sisteminin romatizmal, ortopedik ve nörolojik hastalıkların iyileştirilmesinde, içme suyu olarak faydanalındığında mide ve bağırsak sisteminin hiperasidite ile seyreden rahatsızlıklarında , idrar yollarının taş oluşumu ile seyreden rahatsızlıklarında tamamlayıcı tedavi olarak kullanılmaktadır. Havuz suyunda bol miktarda kükürt bulunmakta olup, bu suyun romatizmal hastalıklar, mide ağrıları, böbrek hastalıkları, kadın hastalıkları ve cilt hastalıklarının tedavisinde olumlu etkileri görülmektedir. Termal Suyun sıcaklığı 39,4 ºC dir.

AZİZİYE (ILICA) TERMAL TESİSLERİ

Erzurum Merkez Aziziye İlçesi’nde bulunmaktadır. Şehir Merkezine ve Palandöken Kış Turizm Merkezi’ne 15 Kilometre, Havalimanına ise 5 Kilometre mesafede bulunan tesisler, ulaşım olanakları bakımından oldukça avantajlı konumdadır. Erzurum’un batıya açılan kapısı olan Aziziye ilçesindeki tesisler, fiziki konumu, sunduğu hizmet çeşitliliği ve kalitesi ile Doğu Anadolu Bölgesi’nin en büyük, Türkiye’nin sayılı Termal Turizm Merkezleri arasındadır. Otel bölümü 36 oda 5 süitten oluşurken, oda+kahvaltı (BB) sisteminde hizmet vermektedir. Tesislerde açık ve kapalı restaurantlar, mescit, dinlenme ve toplantı salonları ile açık otopark bulunmaktadır. Odalar 4 yıldızlı standartlara sahip olup, bütün odalarda duşa kabin, TV, uydu yayını, kablosuz internet, telefon ve saç kurutma makinesi mevcuttur. Termal Tesisler 3 ayrı bölümden oluşmaktadır. Bayan ve erkek bölümlerimizde yüzme havuzları, soyunma kabinleri, dinlenme salonları, fitness center, hamam, sauna, buhar banyosu, güzellik merkezinden (masaj, terapi, cilt bakım vb.) oluşurken, özel bölümde ise, havuz, fitness center ve dinlenme salonu bulunmaktadır
 
Köprüköy (Deli Çermik) Kaplıcaları

Su sıcaklığı : 26


    Erzurum Köprüköy ilçesindeki Köprüköy Kaplıcası ilçeye 58 km. uzaklıktadır. Bu kaplıcanın suyu 26 C. olup, bikarbonatlı, sodyumlu, kalsiyumlu, karbondioksitli, demirli ve bromürlü bir bileşime sahiptir. Suyun  Ph değeri 6.12’dir. Akım değeri ise 101 lt/sn’dir.

Kaplıcanın suyu sindirim sistemi, böbrek ve idrar yolları, kan dolaşımı ve kalp hastalıkları, metabolizma bozuklukları ve  romatizmal rahatsızlıkların tedavisinde yararlanılmaktadır.
Akdağ Kaplıcası
İl merkezine 28 km. uzaklıktadır. Mide, bağırsak, karaciğer, safra kesesi ve şeker hastalıklarına iyi gelen sular, biokarbonat, klorür, sodyum, magnezyum ve bromürlüdür.


DİĞER KAPLICALAR :


Erzurum iline ait diğer kaplıcalar ise Soğuk Çermik,  Uzunahmet Çermiği, Başpınar Çermiği, Kızıl Çermik olarak sayılabilir.
erzurum aziziye termal ERZURUM AZIZIYE ILICA TERMAL tesisleri
Sınıfı: Özle belgeli
ilçe: aziziye
Adres : Aziziye termal tesisler/ılıca
Telefon : +90442 6313028

erzurum ılıca belediyesi Erzurum ılıca belediyesi kaplıcaları
 Sınıfı : Özel belgeli
ilçe : ılıca
Adres: Aziziye cad.
tel : +90442 63130 45