Erzurum Kaplıca

ERZURUM Kaplıcaları

Pasinler Kaplıcaları (Pasinler-Hasankale)
Su sıcaklığı : 39-45

Erzurum ili Pasinler(HASANKALE) ilçesindeki Pasinler Kaplıcası 205 metreden doğal olarak çıkmakta olup , 15 lt/Sn. akım değerine sahiptir.
Bu kaplıcanın suyu romatizma, sinir ve kas yorgunluğu, çeşitli sinirsel hastalıklar, eklem ve kireçlenme tedavisinde yararlı olmaktadır.
Kaplıca suyu 39-45 C. Arasında değişmekte olup, bikarbonatlı, klorürlü, sodyumlu, karbondioksitli ve kısmen de radyoaktif bileşimlidir.  Su sıcaklığı suya yapılan su ilavesi ile düşürülmektedir.

Pasinler'deki en modern kaplıca, Kale Turistik Oteli kaplıcasıdır.  Su sıcaklığı 46ºC dir. Aynı anda 250 kişinin yaralanabileceği kaplıcaya gelen  ziyaretcilerin yarıdan fazlası yaz sezonunda gelmektedir. Konumu : Pasinler kaplıcası, ilçe merkezinde ve Erzurum - Tahran uluslar arası geçiş yolu üzerinde, Pasinler belediye sınırları içinde yeralmaktadır. Kaplıca alanı Pasinler Ovası’nın kuzeyinde yeralan Hasanbaba dağı eteklerinde kurulmuştur.asinler Kalesinin Hemen karşısında pasinler çayının kenarında yer almaktadır. Kaplıcaya girişte Pasinler kalesini tam karşıdan seyredebilirsiniz. Yaylalife olarak yorumumuz ; hamam içerisi  lüks olmamakla beraber güzel. Özel kabin kiralamanız mümkün. Küçük bir mescit mevcut. Havuz derinliği kademeli olarak 1.5 m ye kadar çıkmakta. orta büyüklükte bir havuz. Ancak özellikle yazın h.sonu çok kalabalık olması nedeni ile gitmenizi tavsiye etmiyoruz. Tercihinizin kış aylarında olması yerinde olacaktır. Kaplıcadan çıkarken kaplıca suyu ile duş almanız mümkün. Kaplıcadan çıktıktan sonra pasinler çayı kenarında yeni yapılan Çardaklarda dinlenebilirsiniz.  Ulaşım Olanakları : Kaplıca tesisine Erzurum - Tahran uluslar arası transit karayolu ile ulaşım sağlanmaktadır. Ayrıca Erzurum Havaalanına 40 km mesafede olup il merkezinde yer alan tren garı ile de demiryolu ulaşım mümkündür.Ilıca Kaplıcası (Ilıca)
Su sıcaklığı : 39-40

Erzurum Merkeze 18,5 km. uzaklıktaki Ilıca Kaplıcalarının suyu 39.4 C. toplam sertlik: 38 frans, Kalaviyet: 32.3, görünüş berrak, renk hafif sarı, koku yok, tortu az.

Ilıca Kaplıca Suyunu Tedavi Özellikleri:
Termal su içerisindeki mineraller bakımından değerlendirmesinde sodyum bikarbonatlı sular kategorisindedir. Banyo yapılarak faydalanıldığında kas iskelet sisteminin romatizmal, ortopedik ve nörolojik hastalıkların iyileştirilmesinde, içme suyu olarak faydanalındığında mide ve bağırsak sisteminin hiperasidite ile seyreden rahatsızlıklarında , idrar yollarının taş oluşumu ile seyreden rahatsızlıklarında tamamlayıcı tedavi olarak kullanılmaktadır. Havuz suyunda bol miktarda kükürt bulunmakta olup, bu suyun romatizmal hastalıklar, mide ağrıları, böbrek hastalıkları, kadın hastalıkları ve cilt hastalıklarının tedavisinde olumlu etkileri görülmektedir. Termal Suyun sıcaklığı 39,4 ºC dir.

AZİZİYE (ILICA) TERMAL TESİSLERİ
Erzurum Merkez Aziziye İlçesi’nde bulunmaktadır. Şehir Merkezine ve Palandöken Kış Turizm Merkezi’ne 15 Kilometre, Havalimanına ise 5 Kilometre mesafede bulunan tesisler, ulaşım olanakları bakımından oldukça avantajlı konumdadır. Erzurum’un batıya açılan kapısı olan Aziziye ilçesindeki tesisler, fiziki konumu, sunduğu hizmet çeşitliliği ve kalitesi ile Doğu Anadolu Bölgesi’nin en büyük, Türkiye’nin sayılı Termal Turizm Merkezleri arasındadır. Otel bölümü 36 oda 5 süitten oluşurken, oda+kahvaltı (BB) sisteminde hizmet vermektedir. Tesislerde açık ve kapalı restaurantlar, mescit, dinlenme ve toplantı salonları ile açık otopark bulunmaktadır. Odalar 4 yıldızlı standartlara sahip olup, bütün odalarda duşa kabin, TV, uydu yayını, kablosuz internet, telefon ve saç kurutma makinesi mevcuttur. Termal Tesisler 3 ayrı bölümden oluşmaktadır. Bayan ve erkek bölümlerimizde yüzme havuzları, soyunma kabinleri, dinlenme salonları, fitness center, hamam, sauna, buhar banyosu, güzellik merkezinden (masaj, terapi, cilt bakım vb.) oluşurken, özel bölümde ise, havuz, fitness center ve dinlenme salonu bulunmaktadır

Akdağ Kaplıcası
İl merkezine 28 km. uzaklıktadır. Mide, bağırsak, karaciğer, safra kesesi ve şeker hastalıklarına iyi gelen sular, biokarbonat, klorür, sodyum, magnezyum ve bromürlüdür.

DİĞER KAPLICALAR : Erzurum iline ait diğer kaplıcalar ise Soğuk Çermik, Uzunahmet Çermiği, Başpınar Çermiği, Kızıl Çermik olarak sayılabilir.


Köprüköy (Deli Çermik) Kaplıcaları
Su sıcaklığı : 26

Tesisler Telefon : 0 442 691 21 95

Cep: 05534653919

Köprüköy /Erzurum

 
Erzurum Köprüköy ilçesindeki Köprüköy kaplıcası Erzurum'a 58 km, Pasinler ilçesine ise  18 km uzaklıktadır.
Köprüköy merkeze 3.5 km uzaklıktaki kaplıca ve çamur banyosuna yörede Deli çermik denmektedir.

Çamur, el değmemiş ve tam doğallığında ve tabii yerinde, kaynağında bulunuyor. Bu kaplıcanın suyu 26 C. olup, bikarbonatlı, sodyumlu, kalsiyumlu, karbondioksitli, demirli ve bromürlü bir bileşime sahiptir. Suyun Ph değeri 6.12’dir. Akım değeri ise 101 lt/sn’dir. Pasinler ilçesine 15 km mesafede bulunmaktadır.
Köprüköy’deki Deli Çermik’teki kaynak soğuk,ılık ve sıcak suyu ve çamuruyla farklılığını gösteriyor. Deli çermik’in müdavimleri, Burada çamur banyosu yapmakla kalmıyor, yine orada satışa sunulmuş büyük bidonlarla çamur ve şifalı suyu da beraberlerinde götürebiliyorlar .Erkekler ve bayanlar için ayrı ayrı bölümlere ayrılmış deli çermik çamur banyoları ve kaplıcası’nda, güneş altında kurunmak için hazırlanmış beton ve yeterli alanlar bulunuyor. Deli çermik’te, böbrek hastaları için yararlı soğuk maden suyu kaynakları da bulunuyor. Buradaki Çamur banyosuna girenler şüphesiz sadece ağrılı hastalık sahipleri değil, Erzurum’dan cildini güzelleştirmek isteyenlerde buraya akın ediyor. Hem cilt hastalıklarında da şifa kaynağı olan Deli Çermik’te, Belediye, İller bankası aracılığı ile sosyal tesis ve konaklama tesisleri de yapmış.
Kaplıcanın suyu sindirim sistemi, böbrek ve idrar yolları, kan dolaşımı ve kalp hastalıkları, metabolizma bozuklukları ve romatizmal rahatsızlıkların tedavisinde yararlanılmaktadır.
Tıbbı değerlendirme raporu:
Romatizmal hastalıkların,(Romatiod artrit, ankilozan spondilit başta olmak üzere)kronik dönemlerinde; kronik bel ağrısı, osteoratrit gibi noninflamatuvar eklem hastalıklarının; miyozit, tendinit, travma, fibromiyalji sendromu gibi yumuşak doku hastalıklarının tedavisinde tamamlayıcı tedavi unsuru olarak, ortopedik operasyonlar, beyin ve sinir cerrahisi sonrası gibi uzun süreli hareketsiz kalma durumlarında mobilizasyon çalışmalarında, kaşıntılı ve döküntülü dermatolojik rahatsızlıklarda helioterapi ile kombine edilerek veya tek başına tamamlayıcı tedavi unsuru olarak, kronik dönemdeki seçilmiş nörolojik rahatsızlıklarda, cerebral palsy gibi hastalıkların tedavisinde rehabilitasyon amacıyla, stres bozukluğu, nörovejetatif dsitoniler örneklerindeki gibi genel stres bozukluklarında ve spor yaralanmalarında tamamlayıcı tedavi unsuru olarak kullanılabilir niteliktedir

Erzurum

erzurum aziziye termal   ERZURUM AZIZIYE ILICA TERMAL tesisleri

Sınıfı: Özle belgeli
ilçe: Aziziye
Adres : Aziziye termal tesisler/ılıca
Telefon : +90442 6313028

erzurum ılıca belediyesi   Erzurum ılıca belediyesi kaplıcaları

 Sınıfı : Özel belgeli
ilçe : Ilıca
Adres: Aziziye cad.
Telefon : +90442 63130 45


YORUMLAR