BURSA gölleriBURSA 5 Günlük Hava Tahmini 
  bursa  hava durumu
İznik Gölü

İznik Gölü Türkiye'nin en güzel göllerinden biridir. Türkiye'nin Beşinci büyük gölüdür.  İlkçağın 'Askanya'sıdır. (Ascanius) Mitolojiye göre; bolluk, bereket,şarap ve toprak tanrısı 'Dionizos'un yıkandığı yerdir.
Göl çevresinde bir çok yerleşim yerleri, zeytinlikler, bağlar ve bahçeler vardır. Bunlardan doğu kıyısında târihî ve turistik İznik ile batısında Orhangâzi şirin bir kasabadır.

Antik dönemde Ascania Limne olarak anılan İznik Gölü, Homeros'un ünlü İlyada'sında bile yer alır.Gölün batısında, Türkiye'nin en geniş ve en güzel piknik alanları bulunmaktadır. Bir tarafı çamlık diğer yanı tertemiz gölü, Türkiye'nin her yerinden binlerce insanı çeker kendisine.Günü birlik dinlenme alanları dışında çadır turizmine de açıktır.Burada her tür sosyal tesisler bulunur.

Gölde, Karabatak, Tepeli Kutan, Küçük Balaban, Gece Balıkçılı Alaca Balıkçıl, Çeltikçi, Erguvan Balıkçıl, Angıt, Macar Ördeği, Yılan Kartalı ve Martı türü kuşlar bulunmaktadır. Gölde Yayın, Aynalı Sazan, Tatlı Su Yılanı, İlik Balığı, Tatlı Su Levreği, Gümüş Balığı, Ördek, Kızıl Kanat yetişmektedir. Gölde yosun ve bitki türleri de zengindir. Dipte pamuk veya üstüpü şeklinde açık yeşil renk bir yosun türü yaygındır. Bu yosun suyun çalkalanmasını ve göl suyunun oksijeninin azalmasını önler. Balıkların beslenmesini sağlar. Sulama ve avcılık yanında çamaşır ve bulaşık yıkamada, duş almakta, yemek ve çay yapımın da, suyun sodalı oluşu nedeniyle vücuttaki yara bere, sivilcelerin tedavisinde, içilerek mide hazımsızlığının giderilmesinde kullanılmaktadır

Yılın kurak aylarında su çekilince ortasında bir takım büyük yapılar meydana çıkar. Bunların Nuh aleyhisselamın oğlu Sam’ın yaptırdığı binaların kalıntısı olduğu söylenir. Sam’ın Tufandan sonra İznik’i kurarak burada yerleştiği söylenir.


-  Ulubat gölü

Marmara Denizi’nin güneyinde yer alan sığ,bulanık, ötroŞk bir tatlı su gölüdür.

Göl içerisinde 7 adet ada bulunmaktadır. Yapılarında kalkerlerin egemen olduğu bu adaların en büyüğü Halilbey Adası’dır.
Gölü besleyen en önemli su kaynağı M. Kemalpaşa Çayı’dır.
Yaygın olarak balıkçılık yapılan gölde avlanan kerevitler yurt dışına ihraç edilir. Apolyont Gölü olarak da bilinen Uluabat gölü,küçük karabatak, alaca balıkçıl  ve kaşıkçı  için önemli bir üreme alanıdır. Kışın gölde aralarında küçük karabatak, tepeli pelikan , elmabaş patka  gibi büyük sayılarda su kuşu bulunur.bursa gezi rehberi bursa konaklama bursa kaplıca  bursa gölleri
Bursa Gezi Rehberi Bursa Konaklama/Otel Bursa Kaplıcaları Bursa GölleriBursa Gölleri; İznik gölü, Ulubat Gölü;