BALIKESIR 5 Günlük Hava Tahmini 
  balıkesir hava

 

BALIKESİR KAPLICALARI ve termal sular

 

GÜRE KAPLICALARI


  Edremit ilçesine bağlı Güre Kasabası sınırları içindedir. Kaplıca mahallinin denizden yüksekliği 3 metre olup, denizden uzaklığı 300 metre kadardır. Ege Bölgesinde, Truva'dan Bergama'ya kadar uzanan turistik bölgenin merkezinde, Edremit'in 12km batısında, Kazdağı'nın yamaçlarında zeytinlikler arası Akçay'a 3km kadar uzaklıktaki Güre Kaplıcaları bir sağlık ve dinlenme yeridir. Tarihi Güre Kaplıcaları; hem antik mimari yapılardan izler taşıması hem de eşsiz şifalı sularıyla son yıllarda sağlık turizmi açısından son derecede popüler olan kaplıcalardan biri durumunda. Radyoaktif özelliği vardır.

Sıcaklığı 64 dereceyi bulan termal sularla ilgili analiz yapan Belçikalı ve Türk uzmanlar; Astyra kentinin sıcak su kaynaklarının içerisinde potasyum, sodyum, kalsiyum, magnezyum, demir ve alüminyum gibi mineraller bulunduğunu belirtiyorlar. 10 günlük kaplıca suyu kürlerinin ise bazı kadın hastalıkları, kronik romatizmalar, cilt sorunları, guatr, kireçlenme, sedef, böbrek taşı ile karaciğer rahatsızlıkları için iyileştirici özellikleri bulunuyor.

Belediyeye bağlı termal otelde günlük ve haftalık olarak kiralayabileceğiniz size özel odalar ya da termal tesislerine günlük giriş ile Güre Kaplıcaları deneyimini yaşayabilirsiniz. Ayrıca kaplıca yakınlarında bulunan beş yıldızlı oteller de termal sularını lüks bir ortamda denemek isteyenler için faaliyette.  Ulaşım ve konaklama tesisleri yönünden oldukça kolay ve rahattır


GÖNEN KAPLICALARI :

http://www.gonenkaplicalari.com/


Dünyaca Ünlü Gönen Kaplıcaları Balıkesir’in Gönen İlçesindedir. Sağlık Bakanlığı’ndan ruhsatlı, Turizm Bakanlığı’ndan İşletme Belgeli Kaplıcalar Gönen ilçe merkezine 300 m uzaklıktadır. 70.000 m2 lik doğal bir park üzerinde Gönen çayı kenarında konuşlanmış yeşillikler içinde bir tesisitir.


GÖNEN KAPLICA SULARI

Kas iskelet sisteminin;

- ORTOPEDİK

- NÖROLOJİK

hastalıkların rehabilitasyonunda,

- ROMATOLOJİK

hastalıkların tedavisinde endike olduğu Sağlık Bakanlığı’nca onaylanmış,
 


AYRICA;

-Kadın hastalıkları

-İdrar yolları hastalıkları

-Kalp Damar Hastalıkları

-Damar sertliği

-Sindirim sitemi hastalıkları

-Kolitis

-Solunum sistemi hastalıkları tedavisinde
 


TARİHÇE

Gönen’in antik çağdaki adı Asepsus idi. Daha sonraları kaplıcaları nedeniyle Artemea adı ile anılmıştır. Yıllarca Bizanslıların elinde bulunan Gönen, Sultan Orhan Gazi tarafında 1334 yılında, Türklerin egemenliğine girmiştir. Evliya Çelebi seyahatname’sinde Gönen’in Bursa krallarından Mihaliç’in kenti olduğunu ve bakımlı, kırmızı kiremitli yapılardan oluştuğunu kaydetmektedir.

Nitekim Bursa’daki Kralların yaz aylarında Gönen’e gelerek tatillerini geçirdiklerini ve şifalı sularından yararlandıkları bilinmektedir. Gönende yapılan kazılarda ele geçen eserler, yazılar, heykeller yörenin çok eski bir tarihi yerleşim alanı olduğunu göstermektedir. İran seferine çıkan büyük İskender’in geçtiği İskender köprüsünü M.Ö 800 yıllarında inşaa edildiği bilinmektedir. Alacaoluk ve Babayaka kalelerinin kalıntıları da önemli tarihi eserlerdendir. Kaplıca sınırları içinde Bizans dönemi mozaik müzesi bulunmaktadır.

İKLİM ÖZELLİKLERİ

İklim özelliklerin değerlendirildiği Gönen istasyonunun denizden yüksekliği 37 m dir. Günlük en yüksek hava sıcaklığının 25 dereceyi aştığı yaz günleri sayısı 136 (gün), günlük en düşük hava sıcaklığının 0 derecenin altında olduğu donlu günler sayısı 36 (gün) yıllık toplam sisli günler sayısı 50-75 (gün) güneşlenme süresi 2400-2600 (saat) yıllık karla örtülü günler sayısı 0.1-10 (gün) dür. Yıllık kuraklık indisine göre yörede yarı nemli iklim tipi hüküm sürmektedir.

Kaplıcalardan Nasıl Yararlanabilirsiniz.

A Doktora Danışmadan Kaplıca Tedavisine Başlamayınız
B kaplıcaya aç karnına yada yemekten en az 3 saat sonra ve ılık suya giriniz.
C 24 saat içerisinde 15 dk'dan fazla olmamak şartıyla 2 defa banyoya girmeniz önerilir.
D tansiyonunuzu sık sık kontrol ettirin.
E normal kaplıca tedavi süresi 21 gündür.
F banyolardan akan her iki su da kaplıca suyudur.
G kaplıcalarımızda fizik tedavi uzmanı kaplıca hekimi işyeri turizm hekimi her gün hizmetinizdedir.
H romatizmal hastalığınızın yanında şeker ,kalp yetmezliği,yüksek tansiyon gibi rahatsızlığınız varsa lütfen size özel tedavi proğramı için mutlaka kaplıca hekimimize danışın.
L ateşli enfeksiyonlar ile derecede kalp,karaciğer,böbrek yetmezliklerinde aktif tümör varlığında sarılık aktif ülserlerde kanama ile seyreden hastalıklarda kaplıca tedavisi yapılmalıdır.

hangi hastalıklara iyi gelir ?
Kas iskelet sisteminin
ortapedik hastalıkların (Kırık sonrası kireçlenmeler eklem eklem yapışıklıkları ve sertlileri ameliyat sonrası sekeller vb)
Nörolojik Hastalıkların (Kas kasılmaları yüz felci her türlü sinir sıkışması ilaç tedavisinden sonraki felçler vb)
Romatizmal hastalıkların (Omurganın daralması kireçlenmesiyle ve şekil bozukluklarıyla seyreden hastalıklar her türlü eklem ve yumuşak doku romatizmaları isyatik bel ve boyun fıtıkları kronik bel ağrısı genel vücut kireçlenmesi vb)
Tedavisi ve rehabilitasyonunda faydalı olduğu SAĞLIK BAKANLIĞI'nca onaylanmıştır.


Ayrıca
Solunum ve sindirim sistemi hastalıkları.
İdrar yolları hastalıkları.
Kadın Hastalıkları.
Kalp damar hastalıkların damar sertliği gibi hastalıkların tedavisinde faydalanılacağı da İSTANBUL ÜNİVERSİTESİ TIP FAKÜLTESİ TIBBI EKOLOJİ ve HİRDOKLİMATOLOJİ ANABİLİM DALI BAŞKANLIĞI'nca belirtilmiştir.

Kaplıca Suyundan

Yıldız Otel , Park Otel ve Güneş Otel konaklayan misafirlerimiz odalarındaki banyolardan.
Yeşil Otel ve Derman Otelde konaklayan misafirlerimiz alt kattaki banyo kabinlerinden .
Pansiyonlarda kalan misafirler ve kaplıcalardan istifade etmek isteyen tüm misafirler Park Otel , Derman Otel ve Güneş Otel altındaki banyo kabinlerinden ve termal havuzlardan istifade edebilirler.


GÖNEN EKŞIDERE GENÇLIK IÇMESI

Gönen'e 13km uzaklıktaki dağ ılıcasının 100m ilerisindedir. Gençlik suyu sülfat klorürlü sodyum, kalsiyum ve oligometaliktir. Suyun içinde en fazla radyoaktif olması gençlik suyu denilmesine neden olmuştur.


BALYA-ILICA KAPLICASI

Balıkesir-Bandırma yolunun 13.kilometresinden Şamlı'ya ayrılan yola 22 km mesafede bulunur. Suyunda sodyum, kalsiyum, klor, sülfat vardır. Suyun sıcaklığı 61,5C'dir.

Romatizma, siyatik, kireçlenme, bazı cilt ve deri hastalıklarına iyi gelmektedir. Konaklama imkanı vardır


BİGADİÇ-HİSARKÖY (ASARKÖY) KAPLICASI

Bigadiç'e 23 km mesafededir. Sodyum bikarbonatlı, sülfatlı, karbondioksitli, sülfürlü, magnezyum ve arseniklidir. Suyun sıcaklığı 75C, 59C, 31C'dir. Romatizma, nevralji, kadın hastalıkları, nevritlilerde ve cilt hastalıklarında faydalıdır.


EDREMİT-DERMAN KAPLICASI

Edremit ilçesinin Bostancı köyündedir. Edremit-Ayvalık, Havran-Edremit yollarının kesiştiği yerdedir. Edremit'e 10km uzaklıktadır. Suyun sıcaklığı 56C'dir. Romatizma, artrit, kadın hastalıklarına iyi gelir. Konaklama imkanı vardır

PAMUKÇU KAPLICASI

Balıkesir'de 18km uzaklıktadır. Sıcak suyun sıcaklığı 67 C'dir. Sodyum sülfat klorürlü, hipertermal bir maden suyudur. Romatizmal hastalıklara, üst solunrum yolları rahatsızlıklarına, metabolik hastalıklara iyi gelmektedir.


BALPAŞ TERMAL TESISLERI


Balıkesir'e 10km uzaklıkta, Balıkesir-İzmir karayoluna 500metre mesafede bulunmaktadır.

Termal Kompleks 77.000 metrekare bir arsanın üzerinde inşa edilmektedir. Kür oteli, Kür merkezi ve günübirlik tesisleri olmak üzere yaklaşık toplam inşaat alanı 11.500 metrekaredir.

Toplam inşaat alanı 7.250 metrekare olan otelin inşaatına başlanmıştır. Bina dört yıldızlı ve 193 yatak kapasiteli olup, 6 katlıdır. 200 ve 300 kişilik olmak üzere, hareketli bölmeler ile ayrılmış ve iki bölümden oluşan klimalı restoran çok maksatlı kullanıma imkan verecektir. Restoran'ın yaz mevsimi için bahçe içinde olan açık teras kısmı da vardır. Oteldeki banyolarda termal su ve özel havalandırma sistemi olacaktır. Kür merkezinde ise özel banyoları, fizik tedavi birimleri, sualtı masajları, Türk hamamı, jimnastik salonu, çamur kürü, doktor ve hemşire odaları, laboratuvarları bulunmaktadır.

Balpaş Termal Tesislerinde, Pamukçu termal suyunun faydalı olduğu hastalıklar tedavi edilecektir.


SINDIRGI-EMENDERE KAPLICASI


Sındırgı ilçesine 8km uzaklıkta Ilıcalı köyündedir. Suyun ısısı 36C'dir. 91,6 eman radyoaktivite tespit edilmiştir. Gutlu hastalara, böbrek taşlarina, cilt ve mide hastaliklariyla sedefe iyi gelmektedir.


SINDIRGI-HİSARALAN KAPLICASI

Sındırgı ilçesine 20km Sındırgı-Simas asfaltına 500m uzaklıktaki Hisaralan köyündedir. Suyun ısısı 84-90C'dir. Radyoaktivite miktarı 2,6-4 emadır. Çok sıcak olan sular sodyum bikarbonatlı maden suyudur. Başta hareket sisteminin ağrılı hastalıkları olmak üzere romatizma, nevralji, nefrit ve kadın hastalıklarına iyi gelir.


SUSURLUK-KEPEKLER KAPLICASI

Susurluk-Bandırma asfaltı üzerinde, Susurluk ilçesine 20km uzaklıkta Kepekler köyündedir. Kaplıcanın ilk kez Cenevizliler tarafından işletildiği tespit edilmiştir. Kaplıcadan su ve çamur banyosu olarak faydalanılmaktadır. 45C sıcaklığında hafif kükürt kokulu tabii lezzetli mutedil bir sudur. Banyo tedavisi romatizma, nevralji, nefrit, polinefrit, felçler, ve ankilozlar ile kadın hastalıklarına; çamur tedavisi bütün romatizma çeşitleri, nevralji, nefrit, polinefrit, çocuk felçleri, kırık ve çıkıktan sonraki hareketsizliklerde tromatik arntiritlilerde ve kadın hastalıklarında tavsiye edilir


Pelitköy Zeytin Pınarı İçmesi (Burhaniye)
Burhaniye’ye 12 km. Pelitköy’e ise 2 km. uzaklıktadır. Ortalama 20 derece sıcaklığındaki su, safra yolu hastalıkları ile karaciğer ve bağırsak rahatsızlıklarına iyi gelmektedir

Dutluca Köyü İçmeleri ve Damlarca Suyu (Burhaniye)
Burhaniye’ye 12 km. uzaklıkta dutluca köyündeki içme suyu ortalama 16 derece sıcaklıktadır. İdrar yolları ve böbrek rahatsızlıklarına iyi gelmektedir. Bu köyde ayrıca damlarca yıkanma suyu da bulunmakta ve cilt hastalıkları için yararlı olmaktadır

Karaağaç Kaplıcası (Burhaniye)
Burhaniye’ye 10 km., karaağaç beldesine ise 2 km. uzaklıktadır. Kaplıca hamamındaki su başta uyuz olmak üzere birçok cilt hastalığına iyi gelmektedir. Konaklama olanağı olmadığından günü birlik gidilmesi söz konusudur.

Bostancı Köyü Kaplıcaları (Burhaniye)
Burhaniye’ye 10 km. uzaklıkta Balıkesir, Çanakkale ve İzmir karayolu kavşağında bulunmaktadır. Suyu ortalama 51 derece sıcaklıktadır. Romatizma, siyatik, lumbago ve kadın hastalıklarına iyi gelmektedir. Ayrıca konaklama olanakları da vardır.

Düdüklü Kaynak Suyu (Burhaniye)
Kaynağı, Burhaniye’ye 28 km. uzaklıktaki Karadere Köyü güzle yaylasındadır.
Yapılan analizler sonucu sertlik derecesi, lezzeti ve diğer ölçüm değerleri yönünden Türkiye’nin en nitelikli kaynak sularından biri olduğu resmen saptanmıştır. Düdüklü suyu Burhaniye’nin çeşitli yerlerindeki çeşmeler ile ücretsiz olarak kullanıma sunulmuştur. Kaynak: Kültür Bakanlığı.